Panelist Dara Birnbaum
Panelist Carolee Schneemann
Wolf Vostell
Panelist Joan Logue with Peter Campus
Panelist Harry Stendhal with Jonas Mekas

In focus: Video Art

Organized by VideoArtWorld at the 9th edition of DiVA Fair

Submitted by:

Written by: Macu Moran

 
Start date: 22-03-2008
End date: 30-03-2008
Location: WHITE BOX New York, NY 1001, US (525 W. 26th St.)
Web URL: http://

DiVA @ WHITE BOX

In the context of DiVA fair New York 2008, VideoArtWorld, Louise Blouin Media and WHITE BOX present: In Focus: Video Art, an exciting forum composed of leading pioneer artists, critics, curators, gallery directors, collectors and other professionals in the field, who will provide audiences with their most insightful views regarding this moving (and unstoppable) medium.

The forum will reflect on relevant topics intrinsic to the origins and significance of Video Art, as well as open up a dynamic dialogue emphasizing the challenges that this attractive art form has lived throughout its intense history in terms of conceptualization, production, exhibition, collection and preservation.

VideoArtWorld organizes this series of events as official presentation of the platform in the United States, furthering its goal of supporting the video art market and promoting this extraordinary artistic medium. VideoArtWorld\'s Launch in the US will host a cocktail at WHITE BOX, along with the AFTER DARK night, when many galleries of the 26th Street in Chelsea will open doors until late and provide bus connection with other art events happening in the city.


Saturday, March 22nd

4pm – 8pm: DiVA @ WBX PREMIERE
>>COCKTAIL (VIP Card required)
Produced by DiVA Fair & WHITE BOX
>>PREMIERE OF VideoArtWorld SCREENINGS PROGRAMS
Curator: Blanca de la Torre
>>PREMIERE OF ADDICTIVE TV SHOWREEL
Produced by VideoArtWorld

Tuesday, March 25th

12pm – 2pm: WBX SPEAK >>NEXT STOP SEOUL: THE MEDIA BIENNALE
Organized by WHITE BOX
Moderator: Raul Zamudio
Participants: Lim Young Kyun; TBC

2pm – 8pm: >>PRESENTING VideoArtWorld SCREENINGS PROGRAMS
Chief Curator: Blanca de la Torre

Wednesday, March 26th


10:30am – 12pm: WBX SPEAK >>ONLINE/OFFLINE: SOCIAL NETWORKING SITES
Organized by Louise Blouin Media
Moderator: Don Porcella
Participants: MYARTINFO, ARTLOG, TBC

12pm – 2pm: WBX SPEAK >>PARALLEL CITIES, MEDIA FRICTION:
Vilnis/Lisbon/Madrid
Organized by WHITE BOX
Moderator: Juan Puntes
Participants: Joao Simoes; Michele Thursz; Blanca de la Torre

2pm – 8pm:
WBX SPEAK >>NEO-METAPHYSICAL VIDEO
Lecture by Robert Morgan

Thursday, March 27th

10:30am – 12pm:
WBX SPEAK>>FINAL CUT:TIME, SPACE & VISUAL NARRATIVES IN DIGITAL TECHNOLOGY
Organized by Louise Blouin Media
Moderator: Peter Duhon
Participants: Andres Laracuente; Robert Ayers; Lisa Dahl

12pm – 2pm:
WBX SPEAK >>VIDEO AVANT GARDE: EARLY EXPERIENCES
Organized by VideoArtWord
Moderator: Thyrza Goodeve
Participants: Roger Welch; Dara Birnbaum; Carolee Schneemann; Joan Logue

2pm – 8pm: VideoArtWorld SCREENING >>Program 1: CORPORAL LANDSCAPES
Organized by VideoArtWord

Curator: Blanca de la Torre
Exhibiting
: Dennis Oppenheim; Dara Birnbaum; Sigalit Landau; Regina Jose Galindo; Roger Welch; Marina Abramovic; Amparo Sard; Gary Hill; Ragnar Kjartansson; Wolf Vostell


7pm - 10pm: 26 AFTER DARK
>>26th STREET EVENING VIEWING & BLOCK PARTY
Produced by DiVA Fair & WHITE BOX
>>ADDICTIVE TV PRESENTATION SHOWREEL
Organized by VideoArtWorld

Friday, March 28th

10:30am – 12pm:
WBX SPEAK >>FINAL CUT: USES OF VIDEO IN CONTEMPORARY ART
Organized by Louise Blouin Media
Moderator: Don Porcella
Participants: Andrea Merkx; Jonathan T.D. Neil; Janet Biggs; Claire Olivier

12pm – 2pm:
WBX SPEAK >>VIDEO ART MARKET: COLLECTING THE INTANGIBLE HERITAGE
Organized by VideoArtWord
Moderator: Macu Moran
Participants:
Rafael Vostell; Alice Judelson; Lori Zippay; Harry Stendhal

2pm – 8pm:
VideoArtWorld SCREENING >>Program 2: OUT OF THE BOX
Organized by VideoArtWord
Curators: Heide Hatry & Elga Wimmer
Exhibiting: Minette Vári; Regina Jose Galindo; Heide Hatry; Carolee Schneemann; He Cheng Yao; Sonia Khurana

Saturday, March 29th

10:30am – 12pm: WBX SPEAK >>WORKING PRACTICE (Part I)
Organized by Modern Painters
Selected invited artists

12pm – 2pm: WBX SPEAK >>RUSSIA & ITS GLOBAL GRIP - THE AMERICAS: POST SOVIET VIDEO-MEDIA ART
Organized by WHITE BOX
Moderator: Juan Puntes
Participants: Andrey Parshikov; Masha Sha; Alina Blumis

2pm – 8pm: VideoArtWorld SCREENING >>Program 3: ARRIVALS AND DEPARTURES
Organized by VideoArtWorld
Curator: Micaela Giovannotti
Exhibiting: Marcella Vanzo; Hans Op de Beeck; Hiraki Sawa; Tommy Hartung; Maria Antelman; Stefano Cagol; Adrian Paci

Sunday, March 30th:

10:30am – 12pm: WBX SPEAK >>WORKING PRACTICE (Part II)
Organized by Modern Painters

12pm: WBX SPEAK >>CURATING TIME-BASED ART: THE FOURTH DIMENSION
Organized by VideoArtWorld
Moderator: Blanca de la Torre
Participants
: Amanda McDonald Crowley; Natalie Angles; James Wagner; Eric Shiner; Marco Antonini; Heide Hatry; Micaela Giovannotti; Raphaele Shirley; Michelle Handelman


2pm – 8pm: VideoArtWorld SCREENING >>Program 4: A SNAKE ON A TREE
Curated by Marco Antonini
Exhibiting: Chris Moukarbel; Roberto Ago; Virginie Yassef; Ana Prvacki; Cecilia Bonilla; Pernille With Madsen; Lucia Uni; Young-Hae Chang; Joshua Callaghan; Wojciech Gilewicz; Moira Ricci.

VideoArtWorld SCREENING PROGRAMS:
Curated by Blanca de la Torre & guest curators



Program 1: CORPORAL LANDSCAPES, Curated by Blanca de la Torre

Dennis Oppenheim: “Two Stage Transfer Drawing: Erik and Dennis Oppenheim (Advancing to a future state)“, 1971 (11’02’’)
Dara Birnbaum: “Remy/Grand Central: Trains and Boats and Planes”, 1980 (4’18’’)
Sigalit Landau: “Barbed Hula”, 2000 (2’00’’)
Regina Jose Galindo: “Himenoplastia”, 2004 (1’27’’)
Roger Welch: “Flag”, 1970 (4’25’’)
Marina Abramovic: “Freeing the Body”, 1976 (8’40’’)
Amparo Sard: “Con el agua al cuello”, 2003 (8’00’’)
Gary Hill: “Full Circle”, 1978 (3’25’’)
Ragnar Kjartansson: “The Opera”, 2001 (4’40’’)
Wolf Vostell: “TV Butterfly” (part II), 1980 (14’37’’)

Program 2: OUT OF THE BOX, Curated by Heide Hatry & Elga Wimmer

Minnette Vári: “REM”, 2001 (7’18”)
Regina Jose Galindo: “Limpieza–social”, 2007 (5’20”)
Heide Hatry: “Expectations” 2007 (2’47”)
Carolee Schneemann: “Cave”, 1995 (7’30”)
He Chengyao: “Broadcast Exercise”, 2004 (6’03”)
Sonia Khurana: “Bird”, 2000 (3’20”)


Program 3: ARRIVALS AND DEPARTURES, Curated by Micaela Giovannotti

Marcella Vanzo: “Summertime”, 2007 (14’20”)
Hans Op de Beeck: “Drifting”, 2004/07 (6’03”)
Hiraki Sawa: “Hidden Trees”, 2007 (4’20”)
Tommy Hartung: “The Story of Edward Holmes”, 2007 (15’00’’)
Maria Antelman: “Tah pah taHbe”, 2006 (4’00’’)
Stefano Cagol: “The flu ID”, 2006 (6’00’’)
Adrian Paci: “Centro di Permanenza Temporanea”, 2007 (5’30”)


Program 4: A SNAKE ON A TREE, Curated by Marco Antonini

Chris Moukarbel: “Paramount” (7’00”)
Roberto Ago: “A Snake on a Tree”, 2008 (30")
Virginie Yassef: “Les Guetteurs”, 1998/04 (2’36”)
Ana Prvacki: “Tent, Quartet, Bows and Elbows”, 2007 (3\'30")
Cecilia Bonilla: “Canal”, 2004 (3’55”)
Pernille With Madsen: “Collapse”, 2006 (2’00”)
Roberto Ago: “Nativity” (35")
Lucia Uni: “Dead man’s Fingers”, 2006 (3’08”)
Young-Hae Chang Heavy Industries: “Dakota”, 2008 (5\'56")
Joshua Callaghan: “Self-Titled debut”, 2002 (2’08”)
Wojciech Gilewicz: “Galichnick Art Residency”, 2005 (3\' 32")
Roberto Ago: “Joke”, 2008 (25")
Moira Ricci: “Ora sento la musica, chiudo gli occhi, sono ritmo, in un lampo fa presa nel mio cuore”, 2007 (5\'00”)